Psujesz trochę humor
wszystkim dookoła

OPIS

W ramach projektu powstało przedstawienie teatralne „Psujesz trochę humor wszystkim dookoła” poświęcone problemowi depresji i chorób psychicznych. Została też przeprowadzona seria warsztatów teatralnych dla osób dotkniętych chorobą psychiczną – bezpośrednio i pośrednio (otoczenie chorych).

SPEKTAKL
W okresie od 1 marca do 1 czerwca 2019 zaangażowani w projekt aktorzy (Robert Gulaczyk, Zuza Motorniuk, Magda Skiba, Rafał Cieluch i Paweł Palcat) zbierali opowieści do scenariusza spektaklu o depresji. Odbyli w tym celu szereg spotkań i rozmów z pacjentami partnerskich placówek, ale także z lekarzami, pielęgniarkami, rodzinami chorych i rzecznikiem praw pacjenta z chorobą psychiczną. Aktorzy zapoznawali się również z twórczością artystyczną osób chorych: wierszami, opowiadaniami, obrazami, muzyką, by móc je następnie przetworzyć i wprowadzić w materię spektaklu.

Przy okazji realizacji projektu, zaangażowani aktorzy postanowili reaktywować teatr niezależny, który współtworzyli z sukcesami jeszcze w czasie studiów w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu, zanim zostali zatrudnieni w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy. Dlatego ich wspólna praca nad reżyserią, scenariuszem i scenografią jest sygnowana na materiałach informacyjnych i promocyjnych jako Teatr Zakład Krawiecki.

W dniach 19-22 grudnia 2019 odbyła się premiera spektaklu i 4 pokazy w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy.

WARSZTATY
Równolegle do prac nad przedstawieniem teatralnym, realizowany był program warsztatów. Zajęcia odbywały się u partnerów projektu – w  szpitalach w Legnicy, Złotoryi, Bolesławcu i domu pomocy społecznej w Legnickim Polu. Warsztaty przeznaczone były dla chorych i ich rodzin.  Zajęcia polegały na dyskusji połączonej z ćwiczeniami teatralnymi. 

O SPEKTAKLU

Depresja to wklęsła forma ukształtowania. Jest podobna do żlebu, ale płytka i szersza. Często występuje między dwoma grzędami. Depresja stanowi pośrednią formę między żlebem a doliną. Przejście między tymi formami jest płynne i czasami tylko to sprawa umowna, czy mamy do czynienia z doliną, żlebem czy depresją.
Co czwarta osoba w Polsce cierpi na choroby psychiczne.

Scenariusz, reżyseria i scenografia: Teatr Zakład Krawiecki
Muzyka: Mariusz Keler
Opracowanie muzyczne: Andrzej Janiga
Obsada: Zuza Motorniuk, Magda Skiba, Rafał Cieluch, Robert Gulaczyk, Paweł Palcat
Współpraca: Katarzyna Knychalska
Produkcja: Fundacja Teatr Nie-Taki
Partnerzy: Teatr Modrzejewskiej w Legnicy
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy,
Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu,
Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Złotoryi,
Dom Pomocy Społecznej w Legnickim Polu

ROK REALIZACJI

2019

PRODUKCJA

REALIZACJA

DARCZYŃCY

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

PARTNERZY

PLAKAT