Fundacja Teatr Nie-Taki

DOMKI KULTURY NA KARŁOWICACH

PROJEKT OBYWATELSKI

Sieć miejsc animujących życie kulturalne Karłowic.

ROK REALIZACJI: 2016

ORGANIZATOR

Fundacja Teatr Nie-Taki

PARTNERZY

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy

DARCZYŃCY

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

O PROJEKCIE

Domki Kultury na Karłowicach zostały powołane przez Fundację Teatr Nie-Taki w partnerstwie z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy w ramach projektu „Teatr w podwórkach”. Zadanie było realizowane w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Karłowice to piękne i urokliwe osiedle, z zadbanymi poniemieckimi willami i zabytkowymi kamieniczkami w północnej części Wrocławia. Kiedyś chodziło się tu na filmy do Kina „Ognisko” przy skwerze Obrońców Helu albo na koncerty i wydarzenia do Centrum Kultury Agora na pl. Piłsudskiego. Niestety kilka lat temu kino zostało zlikwidowane, a centrum kultury przeprowadziło się do większej siedziby na Różance. Mieszkańcy stracili w sąsiedztwie miejsca, które nie tylko animowały aktywność kulturotwórczą i dostarczały rozrywki, ale były przede wszystkim przestrzeniami, w których można było razem spędzić czas i poczuć wspólnotę.

Chociaż obecnie nie ma na Karłowicach dużego centrum czy domu kultury, są tu miejsca, których gospodarze organizują dla mieszkańców i we współpracy z nimi warsztaty, pokazy, koncerty. Swoje siedziby mają często w willach lub innych mniejszych budynkach. Dlatego właśnie nazwaliśmy je domkami.

W 2016 roku powołaliśmy więc sieć miejsc animujących życie kulturalne Karłowic. Należą do niej: Autorska Szkoła Muzyki Allegretto, Przedszkole „Mali Zdobywcy”, Studio Domek, Studio Fotograficzne Strop, Fundacja Tobiaszki, Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe… W roku Europejskiej Stolicy Kultury miejsca te zorganizowały specjalne, bezpłatne wydarzenia da mieszkańców: warsztaty, pokazy.

MULTIMEDIA

WIDEO

GALERIA ZDJĘĆ