Fundacja Teatr Nie-Taki

„Cena” / teatralno-społeczny projekt inspirowany książką Anny Bikont

Pracujemy nad projektem, którego główną inspiracją jest reportaż Anny Bikont pt. „Cena”, opowiadający o żydowskich dzieciach oddawanych pod opiekę Polaków w czasie II Wojny Światowej, by uratować je przed śmiercią z rąk niemieckich żołnierzy, a także o różnych postawach ich opiekunów i ich dalszych losach. Chcemy tym wydarzeniem zadać pytanie o wybory, jakich dokonujemy w chwilach zagrożenia swojego i czyjegoś życia, o wstyd i wyparcie, które idą za niemoralnymi wyborami, ale także o strach, który je determinuje.

Od 12 lat zajmujemy się teatralnymi projektami społecznymi, w których głównym komponentem jest opowiadanie lokalnych historii, odczarowywanie tabu, oczyszczanie wspólnoty poprzez powrót do trudnych wydarzeń z przeszłości i otwartą rozmowę na ich temat. Wierzymy w kulturotwórczą rolę teatru społecznego, który nie tylko opowiada o historiach połączonych z konkretnym miejscem, ale także włącza mieszkańców w proces twórczy. Takie założenie ma planowany przez nas spektakl.

Pracując nad spektaklem powołano dwie grupy warsztatowe. W skład pierwszej, reportażowo-dramaturgicznej, wchodzą osoby zainteresowane koncepcyjnym przygotowaniem scenariusza i spektaklu. Podczas warsztatów ta grupa pracuje nad sposobem w jaki należy wybierać tematy i przeprowadzać rozmowy o niełatwych historiach, a także poświęca uwagę przekładowi materiałów na teatralną metaforę. Grupa pracuje pod okiem dramatopisarki i koordynatorki projektu – Katarzyny Knychalskiej, oraz zaproszonych gości.

Druga grupa, aktorska, kooperuje z aktorami i współpracownikami Teatru Brama z Goleniowa, znanego z unikalnych metod pracy z lokalną społecznością. Warsztaty z Danielem Jacewiczem i Bramą są oparte na otwartości, szacunku, uwalnianiu emocji, ruchu i głosu i poczuciu bezpieczeństwa. Chętni i zdeterminowani warsztatowicze będą mieli okazję wziąć udział w spektaklu finałowym, którego premiera odbędzie się 13 października w Kielcach.

Spektakl będzie prezentowany w kieleckiej synagodze. Wspólna praca na warsztatach w czerwcu, wrześniu i październiku doprowadzi do finału, pokazanego dwukrotnie – 13 i 14 października – i otwartego na widzów z Kielc i okolic.

Efekt pracy zostanie również nagrany i udostępniony w sieci.

Projekt „Cena” ma na celu przywrócenie pamięci o żydowskiej Kielecczyźnie.

PREMIERA: 13.10, g. 19.00
14.10, g. 19.00

TWÓRCY: Katarzyna Knychalska (scenariusz i reżyseria), Daniel Jacewicz (praca z grupą społeczną, współreżyseria), Małgorzata Bulanda (scenografia), Karol Budrewicz (video), Jacek Hałas, Jonasz Hałas (muzyka), Szymon Antoniak (produkcja)

OBSADA: Patryk Bednarski. Anna Iwasiuta, Andrzej Michalski, Zuzanna Romańska, Aleksandra Sapiaska, Aleksandra Ślusarczyk, Adrian Wajda

WSTĘP WOLNY
rezerwacja miejsc: Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, ul. Planty 7 (w godzinach 12.30-16.30) lub p.popiol@teatr-nie-taki.pl (785 472 503)
Miejsce: Stara Synagoga,  ul. Warszawska 17, Kielce

Projekt jest wspierany i sfinansowany przez Fundację EVZ „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” oraz KPO (Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności).

Patronat nad wydarzeniem przyjęła Prezydentka Miasta Kielce, Agata Wojda. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.