Psujesz trochę humor wszystkim dookoła

W 2019 roku Fundacja Teatr Nie-Taki wyprodukowała spektakl "Psujesz trochę humor wszystkim dookoła" poświęcony depresji. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Za scenariusz, reżyserię i scenografię przedstawienia odpowiadali aktorzy: Zuza Motorniuk, Magda Skiba, Rafał Cieluch, Robert Gulaczyk, Paweł Palcat na co dzień związani z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy, którzy przy okazji realizacji tego projektu reaktywowali się jako Teatr Zakład Krawiecki.

Scenariusz, reżyseria i scenografia: Teatr Zakład Krawiecki
Muzyka: Mariusz Keler
Opracowanie muzyczne: Andrzej Janiga
Obsada: Zuza Motorniuk, Magda Skiba, Rafał Cieluch, Robert Gulaczyk, Paweł Palcat
Współpraca: Katarzyna Knychalska
Produkcja: Fundacja Teatr Nie-Taki
Partnerzy: Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy, Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu, Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Złotoryi, Dom Pomocy Społecznej w Legnickim Polu

 


 

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


 

O SPKTAKLU

„Psujesz trochę humor wszystkim dookoła” jest próbą pochylenia się nad problemem zaburzeń psychicznych i systemem lecznictwa psychiatrycznego w Polsce.

Spektakl ma podłoże dokumentalne. Jego scenariusz i elementy scenografii powstały na podstawie licznych, wielogodzinnych rozmów i warsztatów przeprowadzanych przez zespół TZK z pacjentami, pracownikami oraz lekarzami psychiatrycznych oddziałów otwartych szpitali w Bolesławcu, Złotoryji, Legnicy oraz Domu Pomocy Społecznej w Legnickim Polu.

Zebrany materiał pozwolił nam holistycznie przyjrzeć się problemom osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi.

Poza aspektem społecznym ważna jest dla nas także wartość artystyczna, dlatego przygotowaliśmy przedstawienie, które łącząc w sobie elementy absurdu, teatralnego skrótu i prywatnego potraktowania problemu przez aktorów pozwala w odważny sposób zmierzyć się tematem.