Moja Bośnia
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualne
"Moja Bośnia" to pierwsza produkcja teatralna Fundacji Teatr Nie-Taki, która powstaje przy współpracy z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy.
Spektakl opowiadać będzie o dziejach polskich reemigrantów z Bośni i Hercegowiny, którzy po II Wojnie Światowej osiedlili się w okolicach Bolesławca (do dziś żyje ich tam ok. 700 osób). Kanwą dla sztuki staną się opowieści reemigrantów o ich życiu w Bośni, powrocie do Polski, emocjach i wydarzeniach związanych z wojną bałkańską w latach 90. XX wieku.
Spektakl grany będzie w nowo odrestaurowanym Teatrze Starym w Bolesławcu, a następnie odwiedzi miejscowości, w których żyją reemigranci. Planowany jest również objazd po Bośni i Hercegowinie.
Katarzyna Knychalska
Moja Bośnia
reżyseria: Jacek Głomb
scenografia i kostiumy: Małgorzata Bulanda
muzyka: Lautari
ruch sceniczny: Witold Jurewicz
aktorzy: Alina Czyżewska, Magda Drab, Helena Ganjalyan, Marta Karmowska, Jan Kochanowski, Hubert Kułacz, Adam Pietrzak, Albert Pyśk, Bartosz Turzyński, Grzegorz Wojdon
muzycy: Lutari - Maciej Filipczuk, Jacek Hałas, Michał Żak
koordynator realizacji spektaklu: Piotr Michałowski
premiera: 12 i 13 września 2014 r. w Teatrze Starym w Bolesławcu
Spektakl bierze udział w 21. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Andrzej Lis, Piotr Morawski, Łukasz Rudziński, Joanna Targoń, Mike Urbaniak, Kalina Zalewska.
DARCZYŃCY
Produkcję i eksploatację spektaklu w 2014 r. finansują: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundacja „Polska Miedź”, Starostwo Powiatowe w Bolesławcu.
PATRONAT
Szkoła Krytyki Teatralnej
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualne
Szkoła Krytyki Teatralnej portalu Teatralny.pl to intensywny 10-dniowy wakacyjny kurs dla młodych recenzentów.
EDYCJA 2016
3. Szkoła Krytyki Teatralnej
Między 3 a 13 lipca zorganizowaliśmy trzecią edycję letniej Szkoły Krytyki Teatralnej w Siennej w Kotlinie Kłodzkiej. W warsztatach uczestniczy piętnaścioro młodych recenzentek i recenzentów z całej Polski, którzy przez dziesięć dni szkolili się pod okiem redaktorów, krytyków i praktyków teatralnych.
W pierwszej części kursu uczestnicy pracowali nad doskonaleniem warsztatu krytyka teatralnego. Zajęcia prowadzili: Łukasz Drewniak, Jacek Cieślak, Piotr Olkusz i Katarzyna Knychalska.
Podczas drugiej części odbyły się zajęcia z praktykami teatru – Tomaszem Rodowiczem i Eliną Tonevą ze Stowarzyszenia Teatralnego Chorea z Łodzi oraz z reżyserem Piotrem Cieplakiem.
Uczestnicy spotykali się również z gośćmi specjalnymi. W 2016 roku Sienną odwiedzili: Jarosław Fret, dyrektor Instytutu Grotowskiego i lider Teatru Zar z Wrocławia, Daniel Jacewicz, założyciel i lider Teatru Brama z Goleniowa oraz prof. Mirosław Kocur.
Szkoła jest organizowana pod patronatem portalu Teatralny.pl. Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
EDYCJA 2015
Druga edycja odbyła się między 12 a 22 lipca 2015 roku w Siennej w Kotlinie Kłodzkiej.
PROWADZĄCY
Warsztaty prowadzili redaktorzy, krytycy, wykładowcy i praktycy teatralni: Piotr Cieplak, Łukasz Drewniak, Marzena Gabryk, Katarzyna Knychalska, Mirosław Kocur, Wawrzyniec Kostrzewski, Janusz Majcherek, Piotr Olkusz, Tomasz Rodowicz.
PROGRAM
warsztat krytyka teatralnego
recenzowanie dramaturgii najnowszej
redagowanie i skład gazety
historia teatru w pigułce
praktycy a krytycy
UCZESTNICY
W zajęciach uczestniczyli studenci i absolwenci kierunków humanistycznych (do 30 roku życia).
MIEJSCE
Kurs odbył się w miejscowości Sienna u podnóża Czarnej Góry (Kotlina Kłodzka, woj. dolnośląskie).
DOFINANSOWANIE
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
EDYCJA 2014
Kurs odbył się w terminie od 13 do 23 lipca 2014 r. w miejscowości Sienna w Kotlinie Kłodzkiej.
Warsztaty przeprowadzili redaktorzy, wykładowcy i praktycy teatralni:
Łukasz Drewniak, Piotr Cieplak, Mirosław Kocur, Piotr Olkusz,
Tomasz Mościcki, Magda Piekarska, Jacek Głomb, Leszek Bzdyl,
Katarzyna Knychalska, Marzena Gabryk.
PROGRAM
Na program zajęć złożyły się autorskie warsztaty i wykłady: warsztat pisarski, analiza dzieła teatralnego, recenzowanie dramaturgii najnowszej, historia teatru w pigułce, publicystyka teatralna, praktycy a krytycy, etyka krytyka, pisma, portale i blogi teatralne.
Dofinansowano ze środków Ministar Kultury i Dziedzictwa Narodowego.